To wkleję... Chyba @piko nie będzie miał nic przeciwko
Bwin:
Ostatnia nowelizacja ustawy o grach hazardowych obowiązującej w Polsce i dotyczącej gier hazardowych zarówno online, jak i na żywo, w wielu postanowieniach niezgodna jest z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej. Ze względu na fakt, iż prawa UE są ważniejsze niż prawa krajowe, ustawa niezgodna z postanowieniami praw UE nie może wejść w życie. Jeżeli zagraniczny operator nie może otrzymać licencji ze względu na wymagania licencyjne niezgodne z prawami UE, nie mogą zostać na niego nałożone sankcje. Europejski Trybunał Sprawiedliwości, najwyższy organ sądowniczy w UE, wielokrotnie to potwierdził, m.in. w sprawie Placanicy oraz w niedawnej sprawie Markus Stoßa. Z tego też względu w obecnej sytuacji uznajemy oferowanie gier hazardowych online w Polsce jako legalne w świetle przepisów i praw europejskich.
Administratorem strony
www.bwin.com jest
Bwin International Ltd, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą zarejestrowaną na Gibraltarze.
Bwin International Ltd. wchodzi w skład grupy
Bwin.party , która posiada dwie licencje wystawione przez Rząd Gibraltaru, które zezwalają spółce na udostępnianie zakładów sportowych (Gaming License No. 00051) oraz gier w kasynie, pokera i innych gier losowych w internecie (Gaming License No. 00050). Tym samym
Bwin International Ltd. podlega ścisłym wymogom Rządu Gibraltaru, który do tej pory wydał licencje zaledwie 21 operatorom.
Grupa
Bwin.party swym użytkownikom gwarantuje nie tylko rzetelne, bezpieczne i przejrzyste środowisko prowadzenia gry. Użytkownik nie musi się także martwić o dokonywanie płatności czy odbiór wygranych do tej pory
Bwin International Ltd. wykonał każde żądanie wypłaty swoich klientów.
Zgodnie z art. 355 (3) Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) także dla Gibraltaru obowiązują europejskie wolności zasadnicze (art. 56 TWE). Zgodnie z decyzją wydaną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zasada swobodnego przepływu usług odnosi się także do oferty zakładów sportowych oraz gier losowych. Jakiekolwiek ograniczenia nałożone przez rząd w dziedzinie gier hazardowych tylko wtedy mogą być uzasadnione, kiedy spójnie i systematycznie zmierzają do ograniczenia sposobności do gry lub przyczyniają się do walki z oszustwem. To właśnie ETS określa jako spójność wewnętrzną. Podjęte kroki musza być jednak współmierne i adekwatne do celów, którym mają służyć i nie mogą przekraczać granic środków koniecznych do osiągnięcia tych celów. ETS niedawno potwierdził wyrok w sprawie Markusa Stoßa, w którym stwierdza, że o ile rządy państw członkowskich zachęcają do udziału w grach losowych, loteriach i zakładach, nadając tym grom i zakładom pozytywny wizerunek podkreślając, że zyski z tych aktywności przeznaczane są na cele pożytku publicznego, to nie mogą one uzasadniać porządkiem oraz pożytkiem publicznym planów ograniczenia okazji do uprawiania hazardu, ponieważ postępowanie takie byłoby niezgodne z wynikającym z wyroków ETS wymogiem spójności. Z decyzji ETS w sprawie Markusa Stoßa oraz firmy Carmen Media wynika również wymóg zewnętrznej spójności w przypadku polityki państw członkowskich w stosunku do hazardu. Państwa członkowskie muszą regulować rynek gier w sposób spójny oraz systematyczny. W związku z tym np. restrykcyjny monopol na zakłady sportowe jest niezgodne z prawem obowiązującym w UE, jeżeli jednocześnie operatorzy prywatni mogą legalnie czerpać korzyści z automatów wrzutowych. Z decyzji ETS ws. Gambelli wynika, że zysk dla budżetu państwa nie stanowi wystarczającego powodu do narzucenia przez rząd restrykcji i ograniczeń.
Zgodnie z decyzją ETS ws. Placanicy oraz ostatnie decyzje ws. Markusa Stoßa oraz Engelmanna, władze kraju nie mogą karać operatorów (posiadających licencję w innym państwie członkowskim), jeżeli nie jest on w stanie uzyskać licencji lub pozwolenia na prowadzenie działalności w danym państwie członkowskim ze względu na niezgodne z prawem unijnym restrykcje oraz ograniczenia, obowiązujące w tym państwie.
Także Komisja Europejska wykazuje gotowość otwarcia rynku gier hazardowych w internecie. W tej chwili przygotowywane są rozprawy dotyczące ustaw obowiązujących w kilki państwach członkowskich, które są niezgodne z prawem unijnym. Komisja Europejska wycofała te procedury w przypadku państw, które przeprowadziły regulację rynku zgodnie z prawem unijnym, jak uczyniły to Francja i Włochy. W marcu 2011 Komisja Europejska opublikowała Zieloną księgę, w której obrazuje hazard w sieci. Obecnie prowadzone konsultacje społeczne biorą pod uwagę opinie wszystkich zainteresowanych i najprawdopodobniej doprowadza do pozytywnego werdyktu, który umożliwi ujednolicenie hazardu internetowego w UE.
Z tego względu jesteśmy zdania, że wszystkie produkty grupy
Bwin.party, oferowane w Polsce są oferowane legalnie, zgodnie z prawem unijnym i w oparciu o ważną i wydaną przez państwo członkowskie Unii Europejskiej licencję.
Prosimy pamiętać, że ten komentarz nie stanowi wiążącej porady prawnej i powstał jedynie w celu poinformowania naszych użytkowników. Jeżeli potrzebujesz porady prawnej dotyczącej tej kwestii, prosimy o skonsultowanie się z prawnikiem.
Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom mogliśmy rozwiać Twoje wątpliwości, co do oferowanych przez nas usług. Jeżeli masz dodatkowe pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy.