Najpopularniejszy diesel o pojemności 1,6 l w zasadzie nie ma słabych punktów, chociaż zdarzają się problemy z czujnikiem ciśnienia doładowania i pompą wody. Motor 2.0 TDI miewa problemy z napinaczem rozrządu, ale to raczej jednostkowe przypadki niż plaga. Z racji tego, że większość aut używana jest w trasach (floty), mechanicy nie donoszą o problemach z filtrem cząstek stałych. Wśród beznyniaków najwięcej Octavii napędza silnik 1.4 TSI. Jest to poprawiona jednostka o kodzie EA211 pozbawiona problemów z nadmiernym spalaniem oleju oraz z bezproblemowym, paskowym napędem rozrządu.
Skoda Octavia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno administratorów flot jak i ojców rodzin. Potwierdzają to statystyki sprzedaży, których czeskie auto jest niekwestionowanym liderem. Przestronność, dobra jakość wykonania w połączeniu z rozsądną ceną to argumenty brane pod uwagę przy zakupie auta nowego. Czy po latach eksploatacji można do nich dodać niezawodność? fot. Motofakty.plW mocniejszych silnikach benzynowych pozostawiono napęd łańcuchowy, ale nie ma doniesień o tym, by były z nim problemy. O ile trudno mieć zastrzeżenia do silników, warto zwrócić uwagę jaką skrzynię biegów ma interesujący nas egzemplarz. Przekładnie manualne czasami trapią problemy z łożyskami, ale nie jest to częsta przypadłość. Większej uwagi wymaga automatyczna skrzynia DSG o oznaczeniu DQ200 montowana w Octavii do 2013 roku. Ma siedem biegów i suche sprzęgła. Trapią ją drogie awarie mechatroniki, zużycie dwumasowego koła zamachowego oraz usterki łożysk i sprzęgieł. Lepiej wybrać sześciobiegowy model DQ250 - ze sprzęgłami w kąpieli olejowej. Mimo tego, że ryzyko uszkodzenia dwumasu jest wysokie (niszczy je szybkie tempo zmian biegów) to całą przekładnię należy uznać za trwalszą.
O trwałości układów napędowych dobrze świadczy fakt, że mnóstwo Octavii jeździ w firmach nie mając stałych kierowców, a mimo to opinia o aucie jest dobra. Szukając używanego egzemplarza warto sprawdzić jego historię i jeżeli auto pochodzi z floty, spróbować dowiedzieć się gdzie jeździło i jak było serwisowane.
Skoda Octavia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno administratorów flot jak i ojców rodzin. Potwierdzają to statystyki sprzedaży, których czeskie auto jest niekwestionowanym liderem. Przestronność, dobra jakość wykonania w połączeniu z rozsądną ceną to argumenty brane pod uwagę przy zakupie auta nowego. Czy po latach eksploatacji można do nich dodać niezawodność? fot. Motofakty.plPłyta podłogowa MQB pozwala na stosowanie różnych konstrukcji tylnego zawieszenia. Z tej możliwości skorzystał producent wykorzystując - zależnie od wersji silnikowej, belkę skrętną lub układ wahaczy. To pierwsze rozwiązanie spotkamy w odmianach: 1.0 TSI, 1.2 TSI, 1.4 TSI, 1.6 TDI i 2.0 TDI 150 KM. Zawieszenie wielowahaczowe występuje w odmianach 4x4 oraz mocniejszych wariantach 2.0 TDI 184 KM i 2.0 TSI. Nie ma informacji, by podwozie Octavii było nadmiernie awaryjne.