Opcje tematu
#4134183 - 20/09/2010 03:28 Pomóżcie ogarnąć podatek Vat
pezet40 Offline
addict

Meldunek: 17/03/2006
Postów: 498
Witam. Zamierzam otworzyć firmę (sklep internetowy) z produktami pochodzącymi ze strony alibaba.com oraz z polskich hurtownii. Prosze tylko nie piszcie o (podwyzce Vat) ja chce tylko zrozumiec ten system aby przewidziec oplacalnosc interesu. Opisze tylko kilka sytuacji prosze mnie tylko poprawiac w razie pomylek

1. Kupuje w hurtownii w Polsce towar za 100zł + Vat = 122zł. Dostaje fakture na kwote 122zł Brutto. Następnie produkty sprzedaje w sklepie za 130zł + Vat czyli 28,6zł = 158,6 zł zł. Vat z faktury zakupu za 122zł czyli 22zł sobie wrzucam w koszty a vat z faktury sprzedaży daje Panstwu. W tym wypadku płacę podatek vat w wysokości 28,6zł - 22zł = 6,6zł. Vat płacimy w każdym miesiącu za ubiegły miesiąc
Natomiast mój dochód wyniósł 30zł i z tego zapłace jakiś tam podatek dochodowy w wysokości 18% czy tam ilu zależy od progu na koniec roku. No i oczywiście Zus ale w tym przypadku wiem wszystko.

2. Kupuje w Polsce w hurtownii towar i nie dostaje faktury. (jest to możliwe czy to już nielegalne?) tylko jakiś np. rachunek to wtedy sam sobie musze odliczyc vat? Czy wtedy w rachunku tez ten vat musi być naliczony.

3. Kupuje towar w kraju UE. Dostaje fakture z 0% vat czy 22% czy w % obowiązującym w danym kraju? Oczywiście towar sprzedaje pozniej w Polsce. To po prostu jak dostane fakture z 0% Vat to nie mam co wrzucić w koszty i sam muszę płacić 22% od każdej sprzedaży?

4. Kupuje towar w kraju spoza UE co wtedy?

5. Czy wszystkie wpłaty od klientów muszą iść na konto firmowe? Czy mogą również na prywatne?

6. Mam koszty typu 366zł brutto np. za serwer rocznie. Dostaje fakture. 66zł odliczam sobie od podatku vat. Natomiast pozostałe 300zł wrzucam sobie w koszty do podatku dochodowego tak?

Z gory dziekuje za Pomoc

Do góry
Bonus: Unibet
#4134437 - 20/09/2010 05:43 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: pezet40]
dr@nk Offline
enthusiast

Meldunek: 01/10/2005
Postów: 389
Skąd: tu i ówdzie
Dawno tym się zajmowałem bo ok roku temu, ale co nieco pamiętam wink
Pytanie czy będziesz Vat-ovcem czy tez nie. Odpowiem na pytania gdybyś był vat-ovcem:

1. Tak co miesiąc rozliczasz się z Vat-u do 20 każdego miesiąca.
Są dwa rodzaje Vat-u Należny- od sprzedaży, Naliczony od zakupu
jeśli vat od sprzedaży jest większy od zakupu to wówczas wpłacasz róznicę do US. i odwrotnie zakup jest wyższy niż sprzedaż wówczas różnicę możesz przenieść na kolejny miesiąc (jako pomniejszenie vat-u w przyszlym m-cu, badz poprosić o zwrot z US, ale to trwa jak dobrze pamiętam od 60 do 180 dni)
z twego przykładu
Należny 28,60zł
Naliczony 22 zł
Różnica 8,60 zł - wpłata do US

2. Przy każdym zakupie musisz mieć dokument zakupu (inaczej jest nielegalnie ponieważ nie udokumentujesz zakupu) Może być to faktura zakupu, bądź rachunek (w rachunku vat jest ze stawką NP-niepodlega, ale tak naprawdę koszt vat-u jest wliczony już w kwocię netto, natomiast cała kwota netto jest po sprzedaży traktowana jako Koszt. Kosztem jest dopiero po sprzedaży towaru.

3. Poczytaj sobie na temat wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Bo tego dotyczy Twoje pytanie. Chcę tu wspomnieć że przy rozliczaniu się wspólnocie, musisz to zgłosić w US, wówczas dostaniesz przed NIP: PL.

4. Tu natomiast jest import towarów, takze odsyłam do literatury

5. Tak wszystkie wpłaty muszą iść na konto firmowe, chyba że chcesz mieć kolegów z US tongue

6. Wydatek płacony z góry np za prąd, serwery internetowe itp, jest kosztem międzyokresowym. Vat rozliczasz normalnie (patrz. Vat naliczony). Wydatek natomiast rozbijasz proporcjonalnie do okresu za jaki jest płacony Przykład Twój:
Wartość Netto 300zł /12 ( ilość miesięcy ,za jaki okres jest rozliczane) = 25 zł - czyli te 25 zł wrzucasz w każdym miesiącu do KUP ( koszt uzyskania przychodu).

Także będę zakładał działalność. Ja za to wybieram Skale podatkową i nie będę się bawił w rozliczanie Vat-u .
Sorki za błędy, literówki itp.

Pozdro dla młodych przedsiębiorczych ludzi wink

Do góry
#4134468 - 20/09/2010 07:08 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: dr@nk]
majner Offline
2fast 2furious

Meldunek: 06/11/2001
Postów: 6024
Skąd: Jaworzno
Taka mała uwaga do postu kolegi dr@nka: VAT rozlicza się do 25 każdego miesiąca, natomiast podatek dochodowy do 20 każdego miesiąca. No chyba, że będziesz rozliczał się kwartalnie, to wtedy już inna bajka.

Jeśli nie przeniesiesz nadwyżki VATu na następny miesiąc, tylko zażyczysz sobie wypłatę, to mogę Ci zagwarantować, że już od pierwszej takiej złożonej deklaracji będziesz miał kontrole z US smile

Do góry
#4134476 - 20/09/2010 07:29 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: majner]
JuN Offline
ATP & WTA Tour

Meldunek: 28/10/2004
Postów: 49339
Skąd: fotel
Originally Posted By: majner


Jeśli nie przeniesiesz nadwyżki VATu na następny miesiąc, tylko zażyczysz sobie wypłatę, to mogę Ci zagwarantować, że już od pierwszej takiej złożonej deklaracji będziesz miał kontrole z US smile


Nie prawda... smile przynajmniej w moim przypadku

Do góry
#4134480 - 20/09/2010 07:41 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: JuN]
majner Offline
2fast 2furious

Meldunek: 06/11/2001
Postów: 6024
Skąd: Jaworzno
No to możesz zaliczyć się do grona wyjątków smile Osobiście jeszcze nie miałem kontroli (nigdy nie wypłacałem nadwyżki), ale nasłuchałem się i naczytałem, jak to kontrola wpada ludziom na chatę, bo wypłacili 100 zł nadwyżki smile

Do góry
#4134498 - 20/09/2010 15:11 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: majner]
dr@nk Offline
enthusiast

Meldunek: 01/10/2005
Postów: 389
Skąd: tu i ówdzie
[quote=majner]Taka mała uwaga do postu kolegi dr@nka: VAT rozlicza się do 25 każdego miesiąca, natomiast podatek dochodowy do 20 każdego miesiąca. No chyba, że będziesz rozliczał się kwartalnie, to wtedy już inna bajka.

Dzięki za poprawkę wink

Wypłacając nadwyżkę Vat-u, przyciąga się na siebie spojrzenie "Wielkiego Brata". Jakiś błąd, a co gorsza jakiś donos i kontrola gotowa.
Jak ktoś nie czytał to polecam Bloga Kamila Cebulskiego - przedsiębiorca, który w wielu jego postach można znaleźć sporo zagwozdek kontroli skarbowych.

Do góry
#4134572 - 20/09/2010 18:31 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: dr@nk]
dr@nk Offline
enthusiast

Meldunek: 01/10/2005
Postów: 389
Skąd: tu i ówdzie
Jeszcze jedne sprostowanie do tego co napisałem w punkcie

6 .Wydatek płacony z góry......
Ta zasada odnosi się do pełnej księgowości oraz do typu rozliczania się na książce przychodów i rozchodów metodą memoriałową.
Natomiast przy rozliczaniu się na książce przychodów i rozchodów metodą kasową wówczas całe te 300 zł jest wrzucane w koszt w momencie otrzymania faktury, bądź rachunku.

Do góry
#4135235 - 21/09/2010 04:00 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: dr@nk]
pezet40 Offline
addict

Meldunek: 17/03/2006
Postów: 498
"Pytanie czy będziesz Vat-ovcem czy tez nie"

Dzieki wielkie za odpowiedzi. Hmmm czy będę Vatowcem. Myślę że to mi się najbardziej będzie opłacało. Idealnym przykładem mojego sklepu będzie sprzedaż kodów doładowujących z wszystkich sieci czyli orange era plus itd. Skupmy się na karcie za 50zł orange. Zarobek na czysto po odpaleniu Vat wynosi około 4-5zł czyli do 10%. Aby wyjsc na swoje trzeba sprzedać dziennie około 100kart na kwote 5000zł. Wiec firma będzie miała bardzo wysokie obroty w stosunku do zarobków. Wiec to chyba jedyna sensowna forma opodatkowania prawda? Bo sobie wiele rzeczy wpisze w koszty

2. Dochodowy sie płaci co miesiac jednak a nie na koniec roku? A co kwartał to każdy może płacić kto sobie tego zażyczy? Bo co miesiąc to sie chyba płaci zaliczke nie? A jak sie oblicza ta zaliczke? Moj szef placi co miesiac zaliczke na dochodowy a po nowym roku zawsze wqrwiony chodzi bo ze 20.000zł musi dochodowego dopłacic czy to znaczy ze za male zaliczki placil?

3. Bedac vatowcem musze miec kase fiskalna? Bo musze kupcowi wystawic fakture lub paragon. A moge sama fakture?

4. Czy US ma pelen dostep do firmowego konta? Czy moze mi sprawdzac konto bez mojej wiedzy czy to raczej tylko podczas kontroli?

Dzieki wielkie chlopaki za info. Naprawde zaczynam rozumiec. Bo zamiast sie glowic nad roznymi rachunkami to lepiej moze sobie wynajac firme ksiegowa i za 200-300zł msc. miec porady i wszystkie rozliczenia u nich bo od tego są prawda?

Do góry
#4138929 - 23/09/2010 16:09 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: pezet40]
dr@nk Offline
enthusiast

Meldunek: 01/10/2005
Postów: 389
Skąd: tu i ówdzie
No nie wiem czy na taką działalność warto zostać vatowcem i zawracać sobie głowę obowiązkami wynikających z ustawy o Vat. To najlepiej ustal z jakąś zaprzyjaźniona księgową, która będzie prowadzić Twój biznes od strony papierkowej.

2. Podatek dochodowy obliczasz z zestawienia przychodów i kosztów które uzyskałeś i poniosłeś (nie wszystkie koszta poniesione przez firmę można odliczyć )w danym okresie rozliczeniowym. Miesięcznym bądź kwartalnym. Zaliczkę wpłacasz do US wówczas gdy masz ZYSK.

3. Kasę rejestrującą fiskalną muszą mieć firmy sprzedające towary i usługi klientom osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Taki obowiązek wynika z ustawy o VAT. http://www.rejestracja-firmy.info/rejestracja-firmy-kasa-fiskalna.html

4. Przy kontrolach Skarbowych z US, warto zwiększyć swoją świadomość jakie masz prawa. Jest ich sporo, bo wcale nie musisz takich kontroli wpuszczać itp. np mówiąc że tego dnia nie ma szefa (a to że sam jesteś szefem to inna broszka ;P). Poczytaj, podowiaduj się a wiedza na pewno się przyda. US nie ma dostępu do firmowego konta bez Twojej zgody.

Jak jesteś zainteresowany to poczytaj sobie kilka ustaw
http://rapidshare.com/files/420719210/Ustwy_o_dzia___gosp.rar

Do góry
#4147769 - 29/09/2010 08:40 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: dr@nk]
pezet40 Offline
addict

Meldunek: 17/03/2006
Postów: 498
Kolega Dr@nk napisał:
"Także będę zakładał działalność. Ja za to wybieram Skale podatkową i nie będę się bawił w rozliczanie Vat-u . "

"No nie wiem czy na taką działalność warto zostać vatowcem i zawracać sobie głowę obowiązkami wynikających z ustawy o Vat."


Duzo mi pomogles dzieki ale chyba gafe strzeliles... Po 1. Co ma skala podatkowa do vatu? Skala podatkowa to podatek od dochodów a Vat to podatek od towarów i usług. Na podatek Vat każdy automatycznie przechodzi po przekroczeniu około 40.000zł sprzedaży towarów lub usług w roku. 40k/12msc w roku = 3333zł miesiecznie a tyle sprzedaje gowniany sklepik spozywczy wiec pedzej czy pozniej wiekszosc osob bedzie na Vacie. A chyba lepiej byc od razu i sobie wiele rzeczy wrzucić w koszty juz na poczatku. Prosze sprostowac jezeli sie myle. Pozdro

Do góry
#4147794 - 29/09/2010 13:48 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: pezet40]
dr@nk Offline
enthusiast

Meldunek: 01/10/2005
Postów: 389
Skąd: tu i ówdzie
Masz całkowitą rację z Vatem. Po zrobieniu obrotu powyżej 10.000 euro, przechodzisz na Vat.

"A chyba lepiej byc od razu i sobie wiele rzeczy wrzucić w koszty juz na poczatku." - to że będziesz na vacie nie powoduje, że możesz wrzucać sobie w koszta czy nie, chyba że chodzi Tobie o leasing. Ale na pewno wiesz o co chodzi.

Ty sam wiesz na jakie obroty możesz liczyć i czy wyrobisz się z tym limitem. Zakładając działalność nie przewiduje na początku wielkich obrotów a co będzie później...

http://malybiznes.pl/zakladanie_dzialalnosci_gospodarczej/podatek_vat.htm - krótki artykuł

Pozdrawiam

Do góry
#4148303 - 30/09/2010 00:38 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: dr@nk]
Pizza-man Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 28/07/2005
Postów: 10831
Skąd: Rz
Originally Posted By: dr@nk
Masz całkowitą rację z Vatem. Po zrobieniu obrotu powyżej 10.000 euro, przechodzisz na Vat.

"A chyba lepiej byc od razu i sobie wiele rzeczy wrzucić w koszty juz na poczatku." - to że będziesz na vacie nie powoduje, że możesz wrzucać sobie w koszta czy nie, chyba że chodzi Tobie o leasing. Ale na pewno wiesz o co chodzi.

Ty sam wiesz na jakie obroty możesz liczyć i czy wyrobisz się z tym limitem. Zakładając działalność nie przewiduje na początku wielkich obrotów a co będzie później...

http://malybiznes.pl/zakladanie_dzialalnosci_gospodarczej/podatek_vat.htm - krótki artykuł

Pozdrawiam


co za bzdura . limit do vatu jest pln a nie w euro

Do góry
#4148936 - 30/09/2010 05:06 Re: Pomóżcie ogarnąć podatek Vat [Re: Pizza-man]
pezet40 Offline
addict

Meldunek: 17/03/2006
Postów: 498
Witam. Owszem masz racje obecnie jest w złotówkach i to aż od 150.000zł w przyszlym roku. Ale w euro był. Czyli musze sie dobrze zastanowic. Oto limity

150'000 zł 01.01.2011r.
100'000 zł 01.01.2010r.
50'000 zł 01.01.2009r.
10,000 e 2008r.


Co roku należy sprawdzać, czy w roku poprzednim i bieżącym nie została przekroczona aktualna kwota limitu. W roku 2007 nastąpiła zmiana przepisów – z kwoty wyrażonej w euro limit zmienia się w wyższą kwotę określaną w złotych. W związku z ze zmianą przepisów, kto przekroczy w 2007 r. równowartość 10.000 euro, stanie się podatnikiem VAT. Podatników, którzy w zwolnieniu dotrwają do 1 stycznia 2008 r., obowiązywać będzie już wyższy limit 50.000 zł. itd

Do góry

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
3 zarejestrowanych użytkowników (pacyfista, rafal08, alfa), 3406 gości oraz 7 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45045 Tematów
5581795 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49