Opcje tematu
#3311641 - 04/08/2009 05:24 C++ i Java
Master Flamaster Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2006
Postów: 7056
Skąd: Polska/UK
Witam,

pytanko skierowane do komputerowców. Obecnie jestem na "rozstaju życiowym" i muszę podjąc decyzję, co chcę robić w najbliższej przyszłości. Wybory są dwa: webdesign, który znam w pewnym stopniu (HTML i CSS, co obecnie w dobie FLASHa nie jest niczym nadzwyczajnym) oraz bramka nr 2, czyli tytuołwe programowanie. Przyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia o programowaniu, ale znalazłem możliwość zrobienia certyfikatów Microsoftu (C++ i Java) za niewielką kasę (w promocji smile ) i się zastanawiam, czy warto.
Miałem jeszcze inwestować w sieci i certyfikat CISCO, ale jednak odpuściłem z kilku powodów, których tu nie będę wymieniał.

Czy ktoś, kto zna się na programowaniu może mi powiedzieć, czy wyrabiając te 2 (C++ I JAVA) certyfikaty nauczę się wystarczająco, bo nie musieć się martwić o pracę, czy jednak trzeba mieć nieco więdzej wiedzy, by umieć pisać programy i inne softwarowe stworki?

Będę wdzięczny za każdą uwagę.

Do góry
Bonus: Unibet
#3311690 - 04/08/2009 05:34 Re: C++ i Java [Re: Master Flamaster]
Ghost Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2003
Postów: 9371
Dla programistów ofert nie brakuje, ale czy ludziom bez doświadczenia dają pracę tego nie wiem. Na pewno lepsze to niż webdesign, chyba że faktycznie masz talent.
Certyfikaty na pewno warto zrobić, bo jeśli nie masz doświadczenia, to przynajmniej możesz taki papier pokazać. Natomiast ja bym Ci radził nie iść ani w C++ ani w Javę. Wprawdzie są to dwa najpopularniejsze języki i ofert pracy dla nich jest naprawdę sporo ale C++ jest już przestarzały a w Javie będziesz miał za dużą konkurencję. Moja rada co do programowania to => C#

Do góry
#3311723 - 04/08/2009 05:44 Re: C++ i Java [Re: Ghost]
Master Flamaster Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2006
Postów: 7056
Skąd: Polska/UK
Ghost dzięki za odpowiedź piwo
Mnie z kolei nurtuje następująca sprawa: czy kończąc taki roczny kurs nabędę wystarczającą wiedzę, by móc dostać podobną pracę jak koleś po studiach informatycznych? Nie wiem jaki jest zakres materiału na studiach, a jaki podczas tych kursów, a już napewno bym nie chciał jakimś fuksem prześlizgnąć się przez egzaminy i zdobyć ten certyfikat, a dalej niewiele wiedzieć. Nigdy nie robiłem podobnych kursów, ani nie znam nikogo, kto je ukończył, więc zależy mi na rzeczowej odpowiedzi.

Do góry
#3311740 - 04/08/2009 05:50 Re: C++ i Java [Re: Ghost]
Wychowany_Na_Nalewce Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/12/2003
Postów: 3297
Ludziom bez doswiadczenia tez prace daja pod warunkiem, ze ta osoba potrafi w jakis sposob zrekompensowac brak komercyjnego doswiadczenia np. hobbystycznymi projektami lub inicjatywa i checia do nauki.

Osobiscie polecam przeczytac ksiazke 'Thinking In C++' - wiedza w niej zawarta wystarczy w zupelnosci do przejscia interview z C++. Poza tym C++ nauczy cie pewnych zelaznych zasad i umiejetnosci programowania, ktorych C# cie nie nauczy np. zarzadzania pamiecia. Pozansz C++ to pozniej bedzie Ci latwiej.

Certyfikaty na wiele Ci sie nie zdadza, nikt na to podczas rekrutacji nie spoglada, a na interview kaza Ci napisac strcmp() albo pokazac fragmenty napisanego przez siebie kodu - sam papier nic Ci nie da.

Moja rada: wykuc C++ i sprobowac sie gdzies zaczepic, chocby jako tester z widokami na developera.

Do góry
#3311759 - 04/08/2009 06:01 Re: C++ i Java [Re: Master Flamaster]
Ghost Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2003
Postów: 9371
Nie wiem co to dokładnie za kursy, jeśli roczne to być może są ok. Microsoft lubuje się w organizowaniu 5-dniowych "szkoleń", które są fajne tylko wtedy jak firma za nie płaci. Z własnej kieszeni nie warto.
Wiem natomiast, że pracodawcy w Polsce bardziej cenią jeszcze dyplomy uczelni niż jakieś dokumenty potwierdzające profesjonalizm. Dlatego sytuacja jest prosta, musisz naprawdę być w tym niezły i wtedy zagniesz każdego na testach. smile
Na pewno też czeka Cię dużo nauki i pracy samodzielnej, bo pracodawca zawsze Cię zapyta jakie programy napisałeś i jeśli odpowiesz, że te co na kursie, to szans wielkich nie masz wink

Do góry
#3311815 - 04/08/2009 06:22 Re: C++ i Java [Re: Wychowany_Na_Nalewce]
tyson Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 23/03/2008
Postów: 20624
Originally Posted By: Wychowany_Na_Nalewce
Ludziom bez doswiadczenia tez prace daja pod warunkiem, ze ta osoba potrafi w jakis sposob zrekompensowac brak komercyjnego doswiadczenia np. hobbystycznymi projektami lub inicjatywa i checia do nauki.

Osobiscie polecam przeczytac ksiazke 'Thinking In C++' - wiedza w niej zawarta wystarczy w zupelnosci do przejscia interview z C++. Poza tym C++ nauczy cie pewnych zelaznych zasad i umiejetnosci programowania, ktorych C# cie nie nauczy np. zarzadzania pamiecia. Pozansz C++ to pozniej bedzie Ci latwiej.

Certyfikaty na wiele Ci sie nie zdadza, nikt na to podczas rekrutacji nie spoglada, a na interview kaza Ci napisac strcmp() albo pokazac fragmenty napisanego przez siebie kodu - sam papier nic Ci nie da.

Moja rada: wykuc C++ i sprobowac sie gdzies zaczepic, chocby jako tester z widokami na developera.

Thinkinga na poczatek odradzam, to cięzką ksiązka i to raczej dla tych co coś potrafią - raczej by cie zrazila do samego c++. Ogolnie nauke programowania zaczynaj do jezyka latwego :c#, java bo są proste,w pelni obiektowe, niewiel piszac mozna zrobic cos ciekawego (graficznego), latwo poznasz zasady obiektowosci itd.
C++ to jezyk raczej dla fanatykow, ciezki na poczatek (choc wszedzie na studiach zaczynają od niego co jest wg mnie bledem), jezyk i ideologie programowania ebdziesz najpierw poznawal na nudnych i programach konsolowych, i dopiero juz przez to przebrniesz to dopiero zapbierasz sie za jakie biblioteki gdie bedziesz mogl napsiac konkretny program okienkowy, ogolnie nieprzyjemny język, raczej dla tych co sie wielce w programowaniu lubują i lubią nad tym siedziec w domu. Z c++ na poczatek polecam Grębosza.

Webdesign - w tym ogolnie sie stosunkowo malo zarabia bo duzo jest ludzi ktorzy w tym siedzą.

Ogolnie podstawowoa zasada jesli idzie o nauke programownaia - przede wszystkim duzo pisac, inacej nic sie nie nauczysz. SAmo czytanie na sucho ksiazek g.. da, ogolnie ksaizki latweij sie czyta jak juz cos wczesniej popisales, wtedy knige sie przyjemnie czyta i cos ci z niej zostaje w glowie.

Do góry
#3311827 - 04/08/2009 06:26 Re: C++ i Java [Re: tyson]
tyson Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 23/03/2008
Postów: 20624
btw: ktory jezyk w kontekscie baz danych jest bardziej perspektywiczny: java czy c#?

Do góry
#3311852 - 04/08/2009 06:40 Re: C++ i Java [Re: tyson]
Ghost Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2003
Postów: 9371
Pytasz kto ma więcej pieniędzy? tongue
MS oczywiście. Moim zdaniem najlepsze perspektywy stoją przed .netem

Do góry
#3311853 - 04/08/2009 06:40 Re: C++ i Java [Re: tyson]
Master Flamaster Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2006
Postów: 7056
Skąd: Polska/UK
Dzięki za odpowiedzi!

A czy nauczenie się C# i/lub C++ wystarczy do otrzymania pracy jako tester czy jakiś developer junior, czy potrzebne do tego są jakieś wiadomości z Javy lub jeszcze innego języka?

Pytam, bo nie chciałbym uczyć się rok C++, by potem dowiedzieć się, że i tak dupa, bo nie znam np Javy

Do góry
#3311874 - 04/08/2009 06:50 Re: C++ i Java [Re: Master Flamaster]
Ghost Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/02/2003
Postów: 9371
Master tak szczerze to jak nauczysz się programować, to przejście z jednego języka na inny zajmie Ci niewiele czasu.

Co do pracy jako tester, to byłem raz na rozmowie i wymagali ode mnie raczej podstaw programowania, SQL-a, Linuxa (wszystko podstawy), a nacisk był położony na znajomość angielskiego.

Do góry
#3311886 - 04/08/2009 06:57 Re: C++ i Java [Re: tyson]
Venon Offline
addict

Meldunek: 21/08/2007
Postów: 604
Skąd: Zywiec/Krakow/.UK/Praga
Naukę programowania zacząłbym od rubiego, poznać podstawy podstaw, jest to jeden z prostszych języków a dodatkowo bardzo potężny jak ktoś sie zagłębi. C++ bym sobie odpuścił, szukanie pracy przy c++ tym bardziej, raz że mało ofert na ten język, dwa naprawdę trzeba być wymiataczem żeby sie gdzieś zaczepić. C++ głównie wykorzystywany jest do pisania gier, w Krakowie najczęściej ja spotykałem sie z ofertami typu pisania oprogramowania do obsługi programu wykorzystującego kasę fiskalną... ;-)

Co do javy, jest super, jest dość łatwa, łatwiejsza niż C/c++, jest dość dużo ofert pracy, ale równocześnie sporo ludzi umie całkiem nieźle pisać w tym języku. C# jest bardzo podobny do javy, troszkę szybszy, ofert jest troszkę mniej, ale osób które potrafią klikać w C# i ogólnie w .net jest relatywnie mniej niz w javie, gdybym teraz zaczynał to raczej wybrałbym własnie to.

Podsumowując, zgadzam się z sugestią Ghost`a. Iść w strone .Net. Odradzam Thinking in C++ dla początkującego. Jeśli chcesz mieć dobrze płatną prace to raz, musisz lubić programować, dwa musisz robić coś sam przede wszystkim, sama nauka to tylko fundament, własne portfolio z projektami napisanymi przez siebie może zrekompensować brak doświadczenia.

@tyson:
W kontekscie baz danych nie mam pojęcia który język jest bardziej perspektywiczny, wiem że java obecnie ma bardzo szeroki wybór bibliotek gdy piszemy rozproszoną aplikacje bazo-danową, jak jest w C#? Myślę że podobnie. To są mimo wszystko dość podobne języki. Wszystko zależy od problemu który trzeba zaprojektować czasem można użyć php czasem javy. Różnie bywa

ps. jeśli nie masz zielonego pojęcia o programowaniu to dwa razy bym się zastanowił zanim wybrałbym tę drogę, programować i algorytmiki nie da się nauczyć w pół roku, wątpię też że owe kursy przygotują Cię do tak byś mógł iść od razu do pracy.
Bardzo wiele pomaga znajomość angielskiego, naprawdę mnóstwo tutoriali, opisów bibliotek [np. java] itd jest napisanych tylko w tym języku, dla programisty ten język to podstawa.

Do góry
#3311890 - 04/08/2009 07:00 Re: C++ i Java [Re: Venon]
Venon Offline
addict

Meldunek: 21/08/2007
Postów: 604
Skąd: Zywiec/Krakow/.UK/Praga
ps2. teraz testerów to się bierze głównie na staż do tych większych firm, często mało lub bezpłatny (ukłon dla ComArch)
ale od czegoś trzeba zacząć;)

Do góry
#3312160 - 04/08/2009 17:13 Re: C++ i Java [Re: Venon]
Wychowany_Na_Nalewce Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/12/2003
Postów: 3297
Widze, ze ludzie odradzaja Masterowi C++ na rzecz C#. Ja jednak obstaje przy swoim, a Master musi sobie zadac pytanie czy chce sie jak najszybciej nauczyc czegokolwiek (wtedy C#) czy chce wejsc do tej branzy na powaznie (wtedy C++). Jesli chces miec solidne podstawy to musisz znac C++, a gdy dolozysz do tego Jave to C# nauczysz sie w 1 dzien. Osobiscie nie spotkalem nikogo powaznego w firmach, w ktorych pracowalem kto by nie znal C++. Nie bez powodu ucza tego na pierwszym roku studiow (albo nawet i C). Nie sluchaj ludzi, ktorzy pisza, ze to "jezyk dla fanatykow" - jest to normalny jezyk i trzeba go znac, zeby miec solidne fundamenty do pracy w zawodzie. Bedziesz mial podstawy to w kolejnych jezykach bedziesz potrafil pisac praktycznie "od zaraz".

Angielski oczywiscie jest niezbedny przynajmniej w stopniu pozwalajacym na czytanie dokumentacji. Bez angielskiego nie ma szans.

Polecam zapoznac sie z ponizsza stronka, ktora monitoruje zapotrzebowanie na rynku pracy na roznego rodzaju skille (mozesz zawezic do jezykow programowania):

http://www.itjobswatch.co.uk/

Do góry
#3312590 - 04/08/2009 22:00 Re: C++ i Java [Re: Wychowany_Na_Nalewce]
rycerz_83 Offline
addict

Meldunek: 11/01/2005
Postów: 539
jezyk to sprawa techniczna, ktorej mozna nauczyc sie w stosunkowo krotkim okresie czasu, chodzi o podejscie 'myslenie programistyczne'. jak musisz porownac 2 stringi i masz w glowie pomysl na algorytm, to czy kaza zrobic ci to w c czy w java to i tak to zrobisz, a odwrotnie to juz nie bardzo. i to przede wszystkim cenia pracodawcy.

p.s. ja na przyklad programuje w Cobolu i jak bylem przyjmowany do pracy to nacisk nie byl polozony na wysmienita znajomosc tego jezyka (bo to kwestia do wyuczenia).

Do góry
#3312646 - 04/08/2009 22:44 Re: C++ i Java [Re: rycerz_83]
morphine Offline
newbie

Meldunek: 28/03/2004
Postów: 42
a ja dopiero zaczelem studia na polibudzie, wydzial informy. Duzo osob jest juz obcykana z programowania, sami cos dzialają, otwierają firmy. Ja jestem zielony i nie wiem od czego zacząć aby nadrobić do nich. Prosze o pomoc od czego mam zacząć. Zaliczylem dopiero dwa semestry, w drugim semestrze dopiero zaczeli uczyc nas programowania, takze znam jedynie podstawy jezyka C. Jak sie dalej rozwinąć ?
Chcialbym znalezc jakąś prace zwiazaną z informatyką aby zdobyć doświadczenie, jak sie przygotowac aby ktoś mnie przyjął. Prosze o wsparcie.

Do góry
#3312655 - 04/08/2009 22:54 Re: C++ i Java [Re: morphine]
Master.com back Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/08/2004
Postów: 48493
Gdy czytam co piszecie, jakieś javy, "ce plusy" i inne algorytmy, to jednak się cieszę, że jestem humanistą. grin


piwo

Do góry
#3313727 - 05/08/2009 05:31 Re: C++ i Java [Re: Master.com back]
qbasmuggy Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 01/03/2003
Postów: 3517
Skąd: Kraków
Moim zdaniem najlepiej zacząć od algorytmiki + struktury danych, to są podstawy, które trzeba znać jeśli chce się programować, a potem mimo wszystko tradycyjnie, jak na studiach czyli c, c++, java/c#. C++ robi się mniej popularny, zmniejsza się liczba ofert, ale za to stawka (dobrego) programisty C++ jest sporo większa od programisty Javy czy C#

Do góry

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
8 zarejestrowanych użytkowników (VVega, Sensei, igea23, ElNinho[mmdea], Ojro, Akhu, 11kera11, alfa), 3467 gości oraz 7 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45045 Tematów
5581793 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49